Zasady stosowania maseczek ochronnych:

Zasady stosowania maseczek ochronnych:

Maseczki z filtrem określane symbolami FFP 2, FFP3 chronią drogi oddechowe użytkownika filtrując wdychane powietrze. Zalecane do stosowania przez personel medyczny w strefie kontaktu z pacjentami podejrzewanymi o zakażenie. Są to maseczki jednorazowe, z określonym przez producenta możliwym czasem ich użycia, które następnie podlegają
utylizacji.
Maseczki chirurgiczne mają za zadanie ograniczyć emisję cząstek znajdujących się w wydychanym powietrzu użytkownika. Zatrzymają kropelki wydzieliny, które osadzą się na wewnętrznej części maseczki. W niewielkim stopniu czysta maseczka ochroni też użytkownika przed aerozolem wydychanym przez innych. Są to maseczki jednorazowe, które po użyciu podlegają utylizacji. Zalecane do stosowania przez personel medyczny.
Maseczki ochronne niemedyczne również maja za zadanie ograniczyć emisję cząstek znajdujących się w wydychanym powietrzu. Ich skuteczność zależy od gęstości i grubości tkaniny, z której są uszyte.
W niewielkim stopniu czysta maseczka ochroni też użytkownika przed aerozolem wydychanym przez innych. Zalecana w obszarze kontaktów niemedycznych np. na zakupach, w biurze, w środkach transportu zbiorowego.

Stosując maseczki ochronne należy pamiętać aby:
• Maseczkę zakładać umytymi najlepiej zdezynfekowanymi rękoma.

• Maseczka, którą wkładamy musi być czysta. Pamiętajmy, że tylko maseczki medyczne są sterylizowane i można je użyć bezpośrednio po wyjęciu z opakowania. Maseczki niemedyczne wymagają uprania w wysokiej temperaturze (zalecana 90 st. C) i wyprasowania przed użyciem. Czyste przechowujemy w zamkniętym pojemniku/ torebce foliowej.

• W zależności od rodzaju maski należy przestrzegać następujących zasad:
-maski z filtrem FFP2, FFP3 używać w czasie określonym przez producenta
-maski chirurgiczne są jednorazowe, używane do momentu ich zawilgocenia,
-maski ochronne niemedyczne, używane do momentu ich zawilgocenia. Po użyciu należy umieścić w zamykanym pojemniku i przeznaczyć do prania, a następnie wskazane jest ich wyprasowanie.

• Maseczką zasłaniamy nos i usta, a po jej włożeniu nie dotykamy jej powierzchni gdyż w ten sposób poprzez wilgotną od oddechu maseczkę łatwo przeniesiemy wirusy na nasze dłonie, a następnie na dotykane przedmioty i odwrotnie.
• Maseczki zawsze zdejmujemy chwytając za gumki lub rozwiązujemy troki z tyłu głowy
• Po zdjęciu maski koniecznie należy wykonać mycie i dezynfekcję rąk

Najczęściej popełniane błędy podczas używania maseczek ochronnych:
• Przechowywanie maseczki luzem w torebce/ kieszeni wraz z innymi przedmiotami.
• Wielokrotne stosowanie nieupranej maseczki
• Zsuwanie maseczki na brodę i ponowne jej naciąganie na twarz.
• Noszenie zawilgoconych maseczek (wzmożony rozsiew drobnoustrojów)
• Brak wykonania procedury mycia i dezynfekcji rak przed założeniem i po zdjęciu maski


Drukuj   E-mail